Muzyka i śpiew

Zespół Ludowy Cegłowianie to piękny przykład kultywowania ludowej tradycji. Powstał w ramach zadania realizowanego przez Uniwersytet Drugiego i Trzeciego Wieku w Cegłowie.
Pierwsze warsztaty muzyczne rozpoczęły się w maju 2021., a już w czerwcu zespół Cegłowianki po raz pierwszy pojawił się na scenie podczas obchodów Jarmarku Świętojańskiego w Cegłowie. W trakcie warsztatów muzycznych uczestnicy poznawali i wykorzystywali też tradycyjne instrumenty ludowe, takie jak bębny taktowe (barabany), talerze, tamburyny, klarnet i kontrabas. W prowadzonych zajęciach członkowie międzypokoleniowego zespołu poznawali także tradycje obrzędowe, zwyczaje i gwarę mieszkańców wsi oraz techniki wokalne tzw. śpiewu białego.
Mimo zakończenia zadania, Zespół Ludowy Cegłowianki kontynuuje swoją działalność. W październiku wziął udział w Przeglądzie Teatralnym ,,Chodź na scenę”, organizowanym przez Lokalną Organizację Turystyczną Ziemi Mińskiej i Powiat Miński,
w którym zajął III miejsce prezentując Obrzęd Dożynkowy Łamania Chleba.
Repertuar zespołu opiera się na pieśniach Regionu Kołbielskiego, ale składa się również z utworów o charakterze międzyregionalnym i patriotycznym. Istnieją również plany poszerzenia składu zespołu o sekcję instrumentalną oraz taneczną. Obecnie zespół przygotowuje się do obchodów Święta Niepodległości, a wkrótce będzie przygotowywał program z tradycyjnymi kolędami i pastorałkami na koncerty bożonarodzeniowe.
Dużą aktywnością w środowisku lokalnym wyróżnia się Koło Gospodyń Wiejskich w Wielolesie. Dziewięć Pań i czterech Panów przy wsparciu dwóch akordeonów i bębenka tworzy zespół ludowy odgrywający tradycyjne, lokalne pieśni. W repertuarze dominują zarówno pieśni kościelne jak i ludowe, wśród których takie jak: „Skowroneczku”, „Hej tam za górą”, „W moim ogródeczku”, „Pognała Wołki”, „Stoi grusza w polu” czy „Tam koło młyna”.


Działalność Kół Gospodyń Wiejskich oddziałowywuje także najmłodsze pokolenie. Najmłodsi członkowie koła Gospodyń Wiejskich w Mistowie i zarazem uczniowie szkoły podstawowej w Mistowie świetnie panują nad swoimi instrumentami, grając kawałki grane także przez swoich ojców i dziadków.