Nominacja do tytułu Koło Gospodyń Wiejskich Roku

Regularnie na łamach portalu bielsk.eu pojawiają się artykuły o osiągnięciach gospodyń z powiatu bielskiego, zdobywających nagrody w konkursach kulinarnych organizowanych nie tylko na szczeblu województwa, ale nawet i ogólnopolskich. Panie zrzeszają się w strukturach KGW, ponieważ mogą w ten sposób:
– doprowadzić do większej integracji mieszkańców (panowie również włączają się w działalność kół), spędzając wspólnie wolny czas, a przecież działając w grupie formalnej łatwiej o dyscyplinę, sumienność np. w czasie podejmowania się różnych inicjatyw,
– promować swoją miejscowość – tzw. Małą Ojczyznę,
– spełniać się w roli społeczniczek, a więc działać nie dość, że z pożytkiem dla danej społeczności, to na dodatek w sposób apolityczny (to bardzo istotne, ponieważ koło założone w innym celu, nie spełnia odpowiednio swojej roli),
– jako oficjalnie działające koło korzystać z wielu projektów, na których realizację otrzymuje się stosowne dotacje od państwa lub ze środków UE (częstym elementem spotkań członkiń KGW są też wspólne wyjazdy),
– angażować się w akcje charytatywne, tak więc nieść pomoc potrzebującym.
Brańsk oczywiście nie jest wsią, ale miastem i to na dodatek z długą i bogatą historią. Nie należy ono jednak do na tyle dużych miast (ok. 4000 mieszkańców), by nie móc na jego terenie założyć Koła Gospodyń. W ustawie o KGW czytamy, że: „z inicjatywą założenia koła gospodyń wiejskich może wystąpić co najmniej 10 osób, których miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła, sołectwo położone w granicach administracyjnych miasta albo miasto do 5000 mieszkańców. Osoby te uchwalają statut koła gospodyń wiejskich oraz wybierają komitet założycielski”.
Kto może wstąpić do koła? We wspomnianej ustawie czytamy również: „członkiem koła gospodyń wiejskich może być każda osoba, która ukończyła lat 18. Za zgodą przedstawicieli ustawowych w działalności koła mogą brać także udział osoby, które ukończyły lat 13. Osoby te mogą również tworzyć młodzieżowe i dziecięce organizacje wspomagające realizację celów koła”.
O tym, że jest chęć założenia takiego koła, mówiło się od dawna. Panie zrzeszały się zresztą niegdyś w Klubie Rolnika przy ul. Binduga 95, ale jedyną pozostałością po tamtej działalności jest magazyn zastawy stołowej. Koło jednak przez pewien czas funkcjonowało, wśród brańskich gospodyń była chęć współpracy, potrzeba wspólnego spędzania wolnego czasu, działania w dobrym celu i te założenia przecież realizowano. Tamten okres wracał wielokrotnie we wspomnieniach mieszkańców, zwłaszcza seniorów z miejscowego klubu, który zresztą mieści się dzisiaj w tym samym budynku, na parterze – w miejscu funkcjonującego przez wiele lat sklepu.
Dzisiaj pojawiła się szansa, aby brańskie Koło Gospodyń umiejscowić w tym samym budynku, w górnej sali, której przeznaczenie od wielu lat budzi żywą dyskusję wśród mieszkańców osiedla nr 1. Zgodę na taki sposób zagospodarowania tego lokalu wyraził burmistrz Eugeniusz Koczewski (budynek zbudowany w latach 80. w czynie społecznym, obecnie należy do Urzędu Miasta). Nie będzie to zarazem kolidować z innymi formami przeznaczenia sali – nadal będą mogły odbywać się tutaj imprezy okolicznościowe, spotkania różnych grup oraz różaniec.
21 listopada o godz. 16:00, właśnie tam odbędzie się spotkanie konsultacyjne, na które są zaproszone wszystkie chętne osoby. W zebraniu wezmą udział przewodniczące okolicznych KGW, które opowiedzą o prowadzonej przez nie działalności oraz odpowiedzą na pytania zainteresowanych osób.
Co bardzo istotne, organizatorami spotkania są wszyscy jego uczestnicy – portal bielsk.eu podkreśla w ten sposób, że założenie Koło Gospodyń w Brańsku jest inicjatywą oddolną, całkowicie niezależną – pochodzącą od i realizowaną przez wszystkich zaangażowanych w nią mieszkańców.
Spotkanie to nie będzie miało formalnego charakteru, jednakże pozwoli określić nastroje mieszkańców, szczególnie pań (ich wizję rozwoju koła), tak aby kolejne zebranie mogło doprowadzić do oficjalnego założenia Koła Gospodyń w Brańsku. Mieszkańcy znani są ze swojej aktywności, przedsiębiorczości oraz ofiarności względem potrzebujących – czy można znaleźć lepszą grupę do założenia tam koła niż w tej właśnie miejscowości?
Wszelkie pytania zainteresowanych osób proszę kierować telefonicznie pod numerem telefonu 693 855 633.
Źródło: bielsk.eu